back to top

Pompa ciepła i fotowoltaika – połączenie idealne?

Z roku na rok rośnie popularność zarówno instalacji fotowoltaicznych, jak i pomp ciepła. Na rynku nie brakuje firm, które oferują sprzedaż i montaż odnawialnych źródeł energii, dużo mówi się też o dotacjach i korzyściach z poszczególnych technologii. W tym artykule szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki w jednym budynku jest uważane za idealne. Okazuje się, że można wskazać co najmniej 5 przemawiających za tym argumentów.

1. Znacząca obniżka rachunków

Nie trzeba szczególnie przypominać, że koszty życia w Polsce już teraz są wysokie, a inflacja wciąż się pogłębia. Tymczasem instalacje fotowoltaiczne pozwalają uniezależnić się od rosnących wydatków na prąd, ponieważ służą do samodzielnej produkcji energii elektrycznej ze Słońca. Optymalnie zaprojektowany system umożliwia pokrycie całego zapotrzebowania na prąd w budynku.

Pompy ciepła służą z kolei do taniego ogrzewania pomieszczeń (opcjonalnie – także ciepłej wody użytkowej). Możliwe są zatem kolejne znaczące oszczędności w domowym budżecie. Dlaczego połączenie obu technologii jest tak atrakcyjne? Ponieważ pompa ciepła do działania potrzebuje prądu. Jeśli jednak nie płacisz za prąd… Twój budynek nie generuje zbyt dużych kosztów. Rzecz jasna należy pamiętać o stałych kosztach serwisowych czy ewentualnej polisie instalacji. Przy okazji sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania.

2. Możliwość pozyskania dotacji

Pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne są zaliczane do czołowych technologii wśród odnawialnych źródeł energii (OZE). W związku z aktualną polityką energetyczną i klimatyczną wiele związanych z tym inwestycji ma szansę na wsparcie ze strony państwa lub samorządu. Wykorzystywane są w tym celu m.in. bardzo duże środki z funduszy unijnych. Pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie idealne, ponieważ na oba systemy można pozyskać dofinansowanie.

Co ciekawe, flagowy program dotacji fotowoltaiki dla prosumentów, czyli Mój Prąd, w 2022 roku został rozszerzony właśnie o możliwość otrzymania dodatkowych środków na pompę ciepła. Obie technologie są zresztą wspierane również w innych programach, np. dla rolników. Gdy mowa o potencjalnych oszczędnościach na wsi, warto rozważyć korzyści, jakie gwarantuje ubezpieczenie gospodarstwa rolnego.

3. Ochrona środowiska naturalnego

Stosowanie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej oznacza odejście od konwencjonalnych metod ogrzewania budynku i pozyskiwania energii elektrycznej. Zamiast ograniczonych zasobów, których wydobywanie, przetwarzanie i wykorzystywanie generuje dużą emisję szkodliwych substancji, korzysta się z niewyczerpalnych, dostępnych dla każdego, ekologicznych, alternatywnych źródeł, jak promienie słoneczne czy ciepło z powietrza lub gruntu.

4. Komfort życia i wartość budynku

Budynek wyposażony w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła staje się z miejsca bardziej wartościowy, zwłaszcza że obie technologie są produkowane z myślą o całych dekadach wydajnej eksploatacji. Korzystanie z nich jest bardzo wygodne, bo niemal bezobsługowe oraz intuicyjne. Aby w pełni ograniczyć zmartwienia i obawy związane ze skutkami ewentualnych awarii w budynku, zajrzyj na ubezpieczeniemieszkania.pl i dobierz odpowiednią polisę.

5. Inwestycja realizowana przez jedną firmę

Część firm działających na rynku OZE oferuje sprzedaż, montaż i serwis zarówno fotowoltaiki, jak i pomp ciepła. To kolejny argument wyjaśniający, dlaczego to idealne połączenie na etapie budowy i w dalszych latach użytkowania obiektu.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: