Odkurzanie należy do standardowych czynności wykonywanych podczas sprzątania w każdym domu. W ostatnich latach pojawiła się możliwość zamienienia tradycyjnego odkurzacza na odkurzacz bezworkowy.
Jak działa odkurzacz bezworkowy?
Odkurzacze bezworkowe zasysają powietrze wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami a potem w wyniku działania dużej siły odśrodkowej wytworzonej za pomocą ruchu wirowego cały brud i kurz trafiają do pojemnika. Powietrze, które jest wydmuchiwane przez odkurzacz jest czyste. Zebrane w pojemniku zanieczyszczenia wyrzuca się bezpośrednio to śmieci.
Mocne i słabe strony odkurzacza bez worków
Odkurzacze tego typu są odpowiednie dla alergików. Jeżeli wybierzemy model z filtrem wodnym to mamy gwarancję zmniejszenia ilości kurzu i alergenów w naszym mieszkaniu. Są wygodniejsze, bo nie trzeba pamiętać by co jakiś czas wymieniać worki. Dodatkowo nawet w sytuacji, gdy pojemnik jest w większej części zapełniony, odkurzacz nie traci siły ssącej.
Dużym minusem jest na pewno cena. Odkurzacze bezworkowe swoją ceną znacznie przewyższają odkurzacze tradycyjne. Poza tym są cięższe i większe, co może mieć wpływ na komfort w użytkowaniu.
Przy używaniu tradycyjnego odkurzacza sprawa jest prosta. Wyjmujesz, odkurzasz i na jakiś czas możesz zapomnieć, że go w ogóle masz. W przypadku odkurzacza bezworkowego już nie jest tak łatwo, ponieważ po każdym użyciu należy go umyć.
Na rynku jest duży wybór odkurzaczy bezworkowych. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę oczywiście moc ssącą oraz wielkość pojemnika na zanieczyszczenia. Im większy pojemnik tym dłużej można odkurzać ale też i większa waga sprzętu.
Dodatkowo warto zastanowić się nad filtrem czy ma to być wspomniany wcześniej filtr wodny, filtr HEPA (standardowo montowany w każdym odkurzaczu) czy filtr zmywalny (na stałe zamontowany w odkurzaczu, aby działał prawidłowo należy do co jakiś czas umyć). Niektóre odkurzacze bezworkowe mają możliwość założenia tradycyjnego worka.