back to top

Jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?

W urządzaniu wnętrz najważniejsza jest spójność i konsekwencja. Te dwie zasady pozwolą na zaspokojenie oczekiwań domowników. Harmonijnie urządzone wnętrze będzie atrakcyjne pomimo upływu lat, a doskonale rozplanowana przestrzeń zagwarantuje komfort użytkowania.

Jeżeli pragniemy wnętrza zarówno oryginalnego i ciepłego, przytulnego a zarazem nietuzinkowego, nie przypominającego w niczym witryn salonów meblowych – z pewnością powinniśmy się skierować ku stylowi kolonialnemu. Cieszy się on niesłabnącą popularnością od wielu lat i wciąż jest chętnie wybierany przez architektów i dekoratorów wnętrz.

Styl kolonialny narodził się w angielskich koloniach w Indiach, Birmie, Tajlandii i Indonezji. Jego główną cechą jest połączenie europejskiej klasyki z orientem. Połączenie to jest widoczne niemal we wszystkich elementach wystroju, poczynając od mebli a kończąc na tkaninach czy dodatkach.

Orientalne meble to przede wszystkim egzotyczne drewno – głównie polisander, mahoń ale także tek i heban, oraz elementy wykonane z rattanu i bambusa nadające meblom lekkości i wdzięku. Należy pamiętać również o angielskich wpływach stylu, a więc dużych rozmiarach, masywnych formach i bogatych klasycznych (ale inspirowanych także orientem) wzorach. Meble kolonialne są zazwyczaj ciemne, często w ciepłych odcieniach, a drewno z którego są wykonane ma oryginalne usłojenie, co podkreśla ich niebanalny charakter. Ostatnimi czasy możemy także dostrzec na rynku meble kolonialne w wersji modern, a więc egzotyczne drewno w połączeniu z prostotą formy, minimalizmem i ostrymi geometrycznymi kształtami. Jest to także bardzo atrakcyjne połączenie.

Gama kolorystyczna wnętrza zamyka się w kolorach ziemi – są to brązy, beże, kremy, écru a także biel, które przełamuje się zazwyczaj barwami i wzorami orientu. Może to być na przykład barwna egzotyczna kapa w sypialni, zasłony w salonie, ozdobne kunsztowne poduchy, narzuty, dywany. To także materiały naturalne, głównie drewno – podłoga, drewniane belki na suficie, bambusowe rolety. Ale równie często jak drewno można spotkać i kamień – stylizowane płytki na podłodze.

Styl kolonialny to szeroko rozumiany eklektyzm. Klasyka zostaje uzupełniona motywami orientalnymi i akcentami zwierzęcymi. Dodatki pełnią tutaj bardzo ważną rolę. Nie rezygnujmy więc z indyjskich lamp, figurek z kości słoniowej, ozdobnych frędzli przy narzucie oraz zielonych roślin, które symulują bliskość natury.

W całym nagromadzeniu treści należy utrzymać spójność i umiar. Wnętrze kolonialne jest postrzegane jako niezwykle ciepłe, przytulne i klimatyczne, jednak bardzo łatwo przesadzić z dodatkami i wtedy może okazać się kiczowate. Doradzam więc powściągliwość i poradę architekta, który zadba o to, aby wszystko było na swoim miejscu.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane: