Matematyka porządkuje świat, sprawia, że rzeczy stają się logiczne, zorganizowane i bezdyskusyjne. Niektórzy z nas takiego stanu rzeczy potrzebują bardziej niż inni. Dlaczego więc nie skorzystać z tej wiedzy, tworząc swoje domowe wnętrza?
Matematyka w wystroju wnętrz to nie tylko harmonia, ale też elegancja, a i nuty artyzmu nie musi tu zabraknąć. Dobór płytek na podłogi i ściany może odegrać ważną rolę.
Trójkąty, romby i kwadraty – styl minimalistyczny czy bogaty?
Dla dekoratorów wnętrz geometryczne kształty są uniwersalne i ponadczasowe. Pasują zarówno do małych pomieszczeń, nadając im uporządkowanej wyrazistości, ale bez zbędnej przesady, jak i do większych, gdzie z powodzeniem można je łączyć z różnymi stylami wnętrzarskimi. Lampy, tapety, tekstylia czy lustra to nietuzinkowe dodatki, które często występują w formach geometrycznych i nadają się zarówno do salonu, kuchni, jak i łazienki.
To samo dotyczy doboru płytek podłogowych lub ściennych. Te najczęściej stosujemy w łazienkach i kuchniach. Jednak nie tylko, bo coraz częściej na przykład płytki szklane wykorzystujemy jako obramowanie wbudowanych luster lub dekoracje ścian w salonie czy sypialni. Płytki, w tym mozaiki już dawno wyszły poza jedynie praktyczny wymiar użytkowania.
Płytki geometryczne jako magiczny sposób na ścianę
Co jeszcze w świecie płytek? W ostatnich czasach powróciła moda na mozaiki, które idealnie nadają się do tworzenia większych geometrycznych form, a i sam kształt poszczególnych elementów mozaiki również występuje w formie kwadratów czy trójkątów. Na ciekawe aranżacje pozwalają płytki romby, gdyż można z nich tworzyć inne figury geometryczne w zależności, jaki typ ułożenia się wybierze. Mogą zatem powstać trapezy, trójkąty czy heksagony. Można więc z powodzeniem powiedzieć, że płytki romby pozwalają na czarowanie na ścianie. Płytki szklane, często okraszone ciekawą teksturą lub wzorem również dowodzą, że matematyka nie wyklucza sztuki. Należy tu zaznaczyć, że wątpliwości co do bezpieczeństwa i trwałości płytek szklanych są niepotrzebne. Są one trwałe, odporne na wilgoć i pleśń dlatego nie powinniśmy obawiać się ich stosowania.
Geometria nie gryzie
Z geometrią w pomieszczeniach jest dodatkowo wygodnie dlatego, że można z powodzeniem łączyć koło z trójkątem czy kwadratem. Okrągłe lustro na łazienkowej ścianie spokojnie będzie współgrać ze ścianą ułożoną z czarno-białej mozaiki w kształcie kwadratów lub tworzących trójkątne szlaczki. Łączenie kształtów jest tu jak najbardziej pożądane i nie zakłóca porządku, nie burzy harmonii czy nie wywołuje zamieszania.
Wręcz przeciwnie należy je łączyć, a nawet dodatkowo podkreślać poszczególne kształty intensywnymi barwami. Należy jednak pamiętać, że odpowiednia aranżacja geometryczna w postaci płytek, luster i lamp to już sama w sobie dekoracja. Nie wprowadzajmy nadmiernego chaosu, wieszając zasłony i kładąc dywan z dodatkowymi geometrycznymi wzorami. Łączyć zatem tak, ale zachowując umiar adekwatny do wielkości i stylu panującego w pomieszczeniu.