Regularne czyszczenie kominka – szczególnie w okresie grzewczym, to gwarancja wysokiej sprawności i dłuższej eksploatacji urządzenia. Zastanawiasz się, czy domowe sposoby na czyszczenie kominka wystarczą? Może lepiej zdecydować się na profesjonalne środki? Zapraszamy do przeczytania artykułu, który rozwieje wszystkie wątpliwości!
Czyszczenie kominka – dlaczego systematyczność jest kluczowa?
Kominek należy pielęgnować nie tylko od zewnątrz. Musimy zadbać również o odpowiednią konserwację przewodu kominowego – to właśnie w palenisku kominka i na jego wewnętrznych ściankach osadza się duża ilość sadzy i popiół
Jeśli nie będziemy pozbywać się ich regularnie, to nagromadzone zanieczyszczenia prawdopodobnie doprowadzą do awarii urządzenia oraz kosztownych napraw. Regularne czyszczenie kominka zapobiega m.in.:
- zwiększonego zadymienia w budynku mieszkalnym;
- cofania się spalin;
- zwiększonego ryzyka pożaru;
- mniejszej sprawności w spalaniu drewna.
Aby uniknąć wyżej wymienionych skutków, wystarczy zachować systematyczność w czyszczeniu kominka. Co więcej – w sezonie grzewczym warto usuwać zabrudzenia nawet codziennie. To zadanie może wydawać się kosztowne oraz skomplikowanie – jednak nie musi takie być, jeśli zdecydujemy się na profesjonalne środki do czyszczenia kominka, które znacząco ułatwią i przyspieszą cały proces. W jakie środki najlepiej się zaopatrzyć, aby cieszyć się sprawnym i działającym kominkiem?
Jakie środki do czyszczenia kominka wybrać?
Zastanawiasz się, jak czyścić kominek oraz których środków najlepiej użyć? Dla efektywnego czyszczenia komina najlepszym rozwiązaniem jest użycie preparatów opartych na mieszankach nieorganicznych soli, które umożliwiają wypalenie całej warstwy zalegającej sadzy. Profesjonalne środki do czyszczenia kominka niezawodnie radzą sobie również z usuwaniem popiołu i innych gromadzących się zanieczyszczeń. Użycie ich to o wiele bardziej skuteczna i szybsza metoda niż domowe sposoby na czyszczenie urządzenia grzewczego. Wykorzystanie specjalistycznych środków pomoże nam kompleksowo zadbać o kominek oraz o wszystkie jego elementy, takie jak piec oraz przewód kominowy – równocześnie zapobiegając awariom i kosztownym naprawom. Dodatkowo, preparaty do czyszczenia kominka można stosować również w przypadku rusztów, kotłów oraz palenisk. Wystarczy wysypać środek bezpośrednio na węgiel.
Regularne czyszczenie kominka wpływa na optymalną pracę urządzenia – czysty kominek lepiej przewodzi ciepło i działa efektywniej. Profesjonalne środki zapewniają długotrwałą ochronę przed ponownym gromadzeniem się zanieczyszczeń, co oznacza mniej pracy w jego konserwacji w przyszłości. Oczywiście, kominek oprócz spełniania swojej funkcji grzewczej musi wyglądać estetycznie. Aby mógł efektywnie prezentować się w salonie, nie możemy zapomnieć o zadbaniu o jego zewnętrzne części – np. szybę.
Czyszczenie szyby kominka
Naturalne sposoby na czyszczenie szyby kominka nie zachowają jej nieskazitelnego wyglądu na długo – w przeciwieństwie do profesjonalnych środków, które skutecznie usuwają bardzo tłustą sadzę i inne zabrudzenia. W przypadku kominków wyposażonych w kurtynę powietrzną należy używać środków na bazie kwasów, natomiast dla modeli z szybą pokrytą warstwą metaliczną wymagane jest bardziej delikatne podejście. Preparat do czyszczenia szyby kominka nie może być silny i bardzo agresywny. Musimy zrezygnować również z używania szczotek czy ostrych gąbek – wilgotna szmatka powinna wystarczyć.