Zastanawiasz się, czy można prać kołdrę w warunkach domowych, czy może niezbędne jest jej zaniesienie do pralni? Pranie kołdry dla wielu jest wyzwaniem, jest to duży i nieporęczny produkt, jednak da się go okiełznać. W tym artykule opowiemy Ci, jak należy i czy można prać kołdry w pralce domowej.
Dlaczego pranie kołder jest ważne?
Kołdra ma styczność z naszym ciałem, przynajmniej przez kilka godzin każdego dnia. W tym czasie narażona jest na wsiąkanie potu, nawet pomimo używania poszewek. W związku z tym może pojawić się w niej nieprzyjemny zapach. W kołdrze po pewnym czasie będą gromadzić się niebezpieczne dla naszego ciała bakterie, roztocza oraz inne drobnoustroje, które w kontakcie z naszą skórą mogą wywołać reakcje alergiczne oraz podrażnić skórę. Dlatego tak ważne jest odpowiednie czyszczenie i wietrzenie kołder oraz pościeli.
Jak często prać kołdrę?
To jak często należy prać kołdrę, jest uzależnione od kilku czynników. W przypadku kołder syntetycznych, które są bardzo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu zaleca się pranie raz na pół roku. Kołdry naturalne z puchu, pierza lub wełny, aby zachować ich właściwości, należy prać jeden raz na rok lub co dwa lata.
Częstotliwość prania kołder powinna być większa w przypadku osób zmagających się z alergiami. W takim przypadku zaleca się pranie kołdry nawet jeden raz w miesiącu.
Niemniej ważne od prania jest częste wietrzenie kołder, tę czynność możemy robić podczas cotygodniowych wymian poszewek.
Jak prać kołdry antyalergiczne?
Kołdry antyalergiczne są bardzo łatwe w czyszczeniu. Wykonane są zazwyczaj z wytrzymałych materiałów syntetycznych. Można je bez obaw prać w pralce automatycznej, oczywiście postępując zgodnie z zaleceniami producenta – znajdziesz je na metce kołdry, lub dołączonej do niej etykiecie.
W jakiej temperaturze prać kołdry antyalergiczne? Minimalna temperatura prania takiej kołdry to 60°C. W takiej temperaturze giną roztocza i bakterie, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W zależności od użytego materiału takie kołdry możesz prać nawet w temperaturze 95°C – np. kołdry z wypełnieniem Dacron. Przed praniem koniecznie zwróć uwagę, jakie zdanie na ten temat ma producent.
Jednym ograniczeniem odnośnie do prania takiej kołdry w domowej pralce jest jej rozmiar. Kołdry zwłaszcza zimowe i w największym rozmiarze mogą się nie zmieścić do pralki, a upychanie jej na siłę spowoduje, że nie zostanie dokładnie doczyszczona. W takim wypadku lepiej zanieść ją do pralni.
Jak prać kołdry puchowe?
O ile pranie kołder antyalergicznych jest dosyć łatwe, to kołdry puchowe wymagają od nas więcej cierpliwości i ostrożności. Kołdry puchowe mogą być prane w pralce, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, aby wypełnienie nie utraciło swojej sprężystości.
Jeśli producent dopuszcza pranie kołdry puchowej w pralce, należy umieścić ją w bębnie i wybrać delikatny program do prania puchu. Unikaj proszku, zdecydowanie lepiej sprawdzi się delikatny detergent do prania puchu. Aby zapobiec zbijaniu się wypełnienia, wrzuć do pralki dwie piłeczki do tenisa, które będą rozbijały puch, możesz ich użyć również w suszarce automatycznej – oczywiście, jeśli producent dopuszcza taką formę suszenia. Jeśli nie chcesz używać suszarki, dokładne wysuszenie kołdry puchowej będzie czasochłonne. Suszenie powinno odbywać się w suchy i ciepły dzień, nie przewieszaj kołdry przez sznurek, ponieważ utrudni to dokładne suszenie. Rozłóż kołdrę na płasko i co jakiś czas ją roztrzepuj. Pamiętaj, aby dokładnie wysuszyć puch, unikniesz wtedy rozwoju pleśni i bakterii wewnątrz kołdry.
Kołdry puchowe w dużych rozmiarach mogą okazać się zbyt duże do prania w warunkach domowych, zwłaszcza kołdry 200×220. Nie powinno się ich na siłę w pralce.