Jak dbać o środowisko i być ekologicznym? Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki. I to w różnych sferach. Zmiany na lepsze zacznijmy od kuchni… a konkretnie od jej sprzątania.
Dla wielu czysty i zdrowy dom kojarzy się ze stosowaniem silnych detergentów, które usuną brud i w dodatku rozprawią się z zarazkami. Widzimy reklamę, w której pod wpływem niezawodnego środka giną przerażone złe zarazki i już chcemy taki produkt mieć.
Niebezpieczna chemia
Tymczasem cała chemia zawiera związki chloru, fosforany, konserwanty i substancje zapachowe. Związki te powodują m.in.: uszkodzenie układu nerwowego, uczulenie, alergie…
Organizm człowieka magazynuje te szkodliwe substancje. Mało tego, udowodniono, że kobiety ciężarne przekazują je swoim dzieciom!
Używając ekologicznych środków czystości chronimy zdrowie własne i naszych bliskich ale też zapobiegamy zanieczyszczeniom wód. Aby wyeliminować chemię z tych prostych czynności domowych możemy skorzystać z metod stosowanych przez nasze babcie. Są one bardzo łatwe w zastosowaniu i skuteczne.
Babcine sposoby
– Sok z cytryny rozpuszcza tłuszcz, nie straszne są mu plamy z rdzy, poradzi sobie też z kamieniem na umywalkach. Ponadto neutralizuje przykre zapachy. Kwasek cytrynowy pozwoli nam pozbyć się nawet kamienia w czajniku.
– Szarym mydłem myjemy mocno zabrudzone powierzchnie.
– Octem rozcieńczonym z wodą myjemy lustra, szkło i szyby. Okna można wycierać starymi gazetami.
– Soda oczyszczona usuwa osad z herbaty na kubkach, można jej użyć do mycia umywalki, a papką z sody czyścimy fugi.
– Oliwa z oliwek z łyżeczką soli doskonale czyści garnki ze stali nierdzewnej, odrobina oliwy sprawdza się w polerowaniu okapów i innych urządzeń ze stali nierdzewnej.
Bio-środki
Możemy także skorzystać z ekologicznych środków czystości. Są one dostępne w sklepach ekologicznych. Bio-środki są przyjazne zarówno dla ludzi jak i środowiska. Nie zawierają syntetycznych składników, substancji zapachowych i dzięki temu w 100% ulegają biodegradacji. Są przyjazne i bezpieczne.