Najlepszy i najbardziej wydajny system gospodarowania odpadami posiada obecnie Szwecja, która skupia się na tym, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej korzyści dla obywateli. Dlatego też odpady w Szwecji nie są traktowane jako coś, czego trzeba się pozbyć poprzez wywóz, ale jako cenne źródło energii i surowców. Szwecja może poszczycić się najlepszym wykorzystaniem swoich odpadów, co zawdzięcza przede wszystkim rozmyślnej strategii, która odpowiedzialnymi za odpady czyni zarówno zwykłych konsumentów jak i podmioty przemysłowe. Przede wszystkim zaś nakłada na swoich obywateli bezwzględną konieczność segregowania domowych odpadów. Tylko właściwa segregacja bowiem umożliwi niemal stuprocentowe wykorzystanie odpadów.
W Polsce segregacja odpadów jest wciąż dziedziną raczkującą. Od 2011 roku co prawda, dzięki reformie o systemie gospodarowania odpadami, w miastach, miasteczkach i wsiach pojawiły się pojemniki na różne rodzaje odpadów, jednak wciąż zbyt małą wagę przywiązujemy do tego, aby uświadomić społeczeństwo o możliwościach wykorzystania odpadów.
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami zaczyna się już w naszych domach poprzez konsekwentną segregację odpadów. Nie jest to zadanie trudne, wystarczy odrobinę zaangażowania i nieco uwagi. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby w naszym domu znajdowały się kosze na różnego rodzaju odpady. Odpady dzielimy na odpady organiczne i nieorganiczne. O ile w przypadku odpadów organicznych sprawa jest prosta – umieszczamy je w jednym koszu, o tyle odpady nieorganiczne musimy jeszcze dodatkowo podzielić. Zazwyczaj dokonuje się podziału na plastik, papier, metal i szkło. Każdy z tych odpadów może zostać przetworzony w inny sposób, dlatego tak ważne jest ich rozdzielenie.
Składowanie odpadów
Sposób składowania odpadów jest kolejnym ważnym czynnikiem usprawniającym cały proces gospodarki domowymi odpadami i ułatwiającym ich wywóz przez służby komunalne. Dlatego też zanim wyrzucimy puszkę po piwie, dokładnie ją zgniećmy – zajmie wtedy o wiele mniej miejsca. Plastikowe opakowania po śmietanie, jogurcie, mleku czy innych napojach najlepiej przepłukać w wodzie, aby fermentujące resztki jedzenia nie wywoływały nieprzyjemnego zapachu. Odpady takie jak baterie czy lekarstwa umieszczajmy w oddzielnych pojemnikach. Dla ich składowania i utylizacji przeznaczone są odpowiednie zbiorniki o specjalnej budowie. Podobnie rzecz ma się ze starym sprzętem RTV i AGD.
Segregacja odpadów w naszych domach do pierwszy krok do wielkich zmian. Obecnie coraz więcej firm specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju opakowań na odpady dopasowanych do rozmiarów kuchni i przestrzeni w zabudowie kuchennej. Warto więc w nie zainwestować, aby móc sprawnie i łatwo segregować odpady.